Jerzy Krukowski
Jerzy Krukowski
Jerzy Krukowski - wieloletni członek polskiej kadry narodowej w dyscyplinie WKKW, kilkukrotny mistrz i vice-mistrz Polski, uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, medalista wielu międzynarodowych imprez hipicznych, czynny jeździec i szkoleniowiec.
Pan Jerzy jest dyplomowanym trenerem jeździectwa, autorem pracy "Psychologia treningu koni - nowe trendy a praktyka", dotyczącej wpływu prawidłowej interakcji jeźdźca i konia za pośrednictwem ręki i wędzidła na stresogenność treningu i jego efekty. W pracy Pan Jerzy, jako wielki miłośnik koni i pasjonat jeździectwa, szczególny nacisk kładzie na etykę oraz wzajemny szacunek między człowiekiem a koniem. Wychował się w duchu klasycznego jeździectwa, ale poszukuje dróg jego doskonalenia. Na pojawiające się w związku z rozwojem dziedziny pytania i wątpliwości, poszukuje odpowiedzi zarówno u ekspertów, jak i obserwując konie. W angielskim środowisku jeździeckim - kolebce światowego WKKW - nazwany jest " Mr. 100 pytań".
Owocem wieloletnich poszukiwań nowych i etycznych rozwiązań w jeździectwie jest stworzone przez Pana Jerzego opatentowane wędzidło skórzane JK System, zaaprobowane przez FEI, na którym startuje we wszystkich imprezach sportowych łącznie z wygraną w Mistrzostwach Polski. Swoją postawą udowadnia , iż można rywalizować w wysokim sporcie bez siłowych i bólowych rozwiązań.
Pan Jerzy chętnie dzieli się swoją, mając nadzieję na realną poprawę i większe zrozumienie sytuacji koni we współczesnych realiach. Między innymi dlatego, stworzył metodę szkoleniową JK System, adresowaną do koni i jeźdźców, łączącą klasykę w nowej interpretacji, z wiedzą na temat psychobiologii, biomechaniki i behawioryzmu koni. Nieustannie poszukuje najlepszych metod komunikacji w oparciu o badania, a także czerpiąc z 40 lat współpracy z końmi na poziomie wyczynowym jak i w codziennym kontakcie. Jego misją jest wprowadzenie do sportu, a także do powszechnego użytkowania koni, metod opartych o zrozumiałe dla konia szkolenie bez mechaniczny rozwiązań, wzrost świadomości jeździeckiej, nowa jakość pracy oparta na jeździectwie percepcyjnym. Oparte jest ono na głębokiej interakcji owocującej synergią z koniem zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Niezbędna jest do tego obserwacja, właściwa interpretacja i umiejętnośc wpływu na stany emocjonalne koni w treningu. Tę właśnie tematykę postara się przybliżyć uczestnikom festiwalu Zoolataria. Jago "konikiem" są konie pełnej krwi angielskiej - jako najszybsza i najbystrzejsza rasa - nie tylko fizycznie, ale również w reakcjach na bodźce - dostarczają najwięcej materiału i obserwacji do badań.